בלוג על פוליטיקה אמריקאית, ופוליטיקה של מדינות אחרות; מחשבות על דת, על המגזר, ועל דתל"שות; וגם על כל מיני דברים אחרים.

יום שני, 12 במאי 2014

כמה שאלות.

אם לא קראתם את הראיון של "ישראל היום" עם שלדון אדלסון, לכו לקרוא. באמת. זה מפגן כל כך מרהיב של צדקנות עצמית, לקקנות, וחוסר מודעות עצמית שהוא עובר כבר לתחומי הסטירה. טקסט עם ניחוח חנוך לוין.
בכל מקרה, רבים וטובים כבר כתבו על הראיון, אני רוצה להאיר נקודה אח שהיא השיא מבחינתי, והיא כאשר המראיינים שואלים את אדלסון לגבי הצעת החוק התלויה בכנסת שנועדה למנוע מהעיתון לעשות dumping בשוק העיתונות:
איך חקיקה כזאת מתיישבת עם התיקון הראשון לחוקה האמריקנית, המעגן את חופש הביטוי כערך עליון של הדמוקרטיה?
אני לתומי חשבתי שבתור מדינה עצמאית יש לנו את המערכת החוקתית שלנו, אבל האמת? החוקה האמריקאית היא באמת מודל מוסרי ראוי לעצב לאורו דמוקרטיה (אם כי גם לה היו כמה חסרונות, כמובן). הנה כמה שאלות המשך ל"ישראל היום":

 • באותו תיקון ראשון, מוצהר שהקונגרס (או לענייננו, הכנסת) לא יחוקק שום חוק המייסד או מאמץ דת או אוסר על פולחן דתי. כיצד מתיישב עם תיקון זה חוק בתי הדין הרבניים, המפקיד בישראל את הנישואין והגירושין בידי ממסד דתי שהוקם על ידי המדינה?
 • התיקון החמישי אוסר על מאסר ללא הליך משפטי מסודר. כיצד מוסד המעצר המנהלי מתיישב עם תיקון זה?
 • התיקון ה14 קובע שכל אדם שנולד בשטח ארה"ב הוא אזרח אמריקאי. כיצד חוקי האזרחות הישראלים - המעניקים אזרחות אוטומטית לכל יהודי אבל לא מעניקים אזרחות כזו לגוי, גם אם נולד בארץ, להורים לא ישראלים, מתיישב עם תיקון זה?
 • אותו תיקון קובע כי המדינה לא תפגע בחייו, חירותו ורכושו של כל אדם (גם אם לא אזרח) ללא הליך חוקי תקין. כיצד נהלי המשטר הצבאי ביחס לפלסטינים ביו"ש - בהם הפקעת קרקעות, שלילת חופש התנועה ועוד - מתישבים עם תיקון זה?
 • לפי מירב הדיווחים, בנימין נתניהו מתכוון להתמודד לראשות הממשלה גם לכהונה שלישית. כיצד כוונה זו מתיישבת עם התיקון ה22, האוסר על נשיא לכהן יותר משתי כהונות?

4 תגובות:

 1. אם אין רצף כהונות, האם נשיא יכול להתמודד לקדנציה שלישית (כפי שביבי כבר עשה)?

  השבמחק
  תשובות
  1. לא.
   לאדם אסור להבחר יותר מפעמיים לנשיאות (לא משנה אם הן רצופות או לא) או להבחר יותר מפעם אחת אם כבר שירת יותר משנתיים כנשיא גם אם לא נבחר (למשל, היה סגן נשיא והנשיא התפטר, מת או נרצח).

   הנה טריוויה לקוראים:
   יש כאן שתי נפקא-מינות: האופציה הראשונה היא לנפקא-מינא של נשיא שנבחר פעמיים לא רצוף, והשניה לנפקא-מינא של נשיא שלא נבחר אבל שירת יותר משנתיים, ואח" כ נבחר בשנית. לכל נפקא-מינא כזו יש נשיא אחד שקיים אותה, מי הם שני הנשיאים?

   מחק
 2. קליוולנד וטרומן, אבל אני מודה שהייתי צריך קצת עזרה מהרב גוגל.

  השבמחק
  תשובות
  1. הובשתני מלך כוזר. אני התכוונתי בשני לטדי רוזוובלט, שגם הוא כיהן כמעט ארבע שנים אחרי שמקינלי נרצח. אבל גם טרומן כמובן נכון.

   מחק